Tools


Site Haritası

Site Haritası

Otoimmün Hastalıklar

Otoimmün hastalıkların erken teşhisi, bireylerin hayatını engelleyen koşulların ortaya çıkmasını önlemek üzere erken tedavi uygulanması açısından çok önemlidir. Siemens, otoimmün hastalıkların tanısı ve takibi için klinisyenlerin ihtiyaç duyduğu araçları sunuyor.

Otoimmün hastalıklar, immün sistemin bir hata sonucu sağlıklı vücut dokularına saldırıp zarar vermesiyle oluşur. 80’den fazla otoimmün hastalık vardır.

Normal koşullarda immün sistemdeki akyuvarlar, vücudu antijen adı verilen zararlı maddelerden korur. Bu antijenlere örnek olarak bakteri, virüs, toksin, kanser hücreleri, başka bir insanın ya da canlı türünün kanı veya dokusunu sayabiliriz. İmmün sistem, bu zararlı maddeleri yok eden antikorlar üretir.

Otoimmün hastalığı olan kişilerde immün sistem sağlıklı vücut dokusu ile antijenleri ayırt edemez. Dolayısıyla tepki olarak normal vücut dokularını da yok eder. Bu tepki, alerjide olduğu gibi hipersensitivite reaksiyonudur.

Kaynak http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001819/

Bu bilgi yardımcı oldu mu?
Yanıtınız için teşekkür ederiz
Yorumunuzda sayı ve/veya '@' işareti olduğunu fark ettik. Sizinle iletişime geçmemiz için telefon numarası ya da e-posta adresi girmeye çalışıyorsanız lütfen bizimle e-posta formumuz aracılığıyla iletişime geçiniz.

Not: Doğrudan kişisel bir yanıt almak için lütfen bizimle e-posta formumuz üzerinden iletişime geçiniz.

Teşekkür ederiz