InnovationThinkTank

InnovationThinkTank
 
Bizle İletişime Geçin

Öğrenci İnovasyon Kulübü (Almanya, Hindistan ve Çin)

Siemens Healthineers bünyesindeki Innovation Think Tank, özellikle mühendislik ve strateji çalışmalarına odaklanan inovasyon kampları düzenliyor. Öğrenci İnovasyon Kulübü’ne yıl içinde başvuru yapılabiliyor.

 

Sorumluluklarım neler?

  • Belirtilen mühendislik alanları, ürün tasarımı, deney, hızlı prototip üretme, test gibi alanların birinde ya da daha fazlasında, disiplinler arası bir proje ekibinin üyesi olarak çalışmak.
  • Sıra dışı fikirler üretmek.
  • Farklı projelerde ekip üyesi ve ekip lideri olarak çalışmak.


Başvuru için aranan nitelikler neler?

  • Açık fikirli olmak; medikal mühendisliği alanında bilgi edinmeyi ve gerçek dünyada karşılaşılan sorunlara çözüm bulmayı hedeflemek.
  • Kültürler ve disiplinler arası bir ekiple çalışma becerisine sahip olmak.
  • Elektrik Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Grafik Tasarım, Mekatronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Medikal Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Tıp vb bölümlerde öğrenci olmak.

 

Adayın profili ve yapılan görüşme sonucunda lokasyon belirlenecektir. Lütfen tercih ettiğiniz lokasyonu (Almanya, Hindistan, Çin) başvuru mektubunuzda belirtiniz.

İcat Fırsatı (Tamamlandı)

Siemens Healthineers Almanya’daki Innovation Think Tank, medikal teknolojilere ve destekleyici altyapılara odaklanan yeni fikirlere/gelişmelere imza atmak isteyen öğrencileri “İcat Fırsatı” etkinliğine davet etti.


İnovasyon kampının sonuçlarının jüri tarafından değerlendirilmesinin ardından, finalistlere toplam 29 bin euro ödül dağıtıldı. Değerlendirme, nihai sonuçların uygulanabilirlik derecesine göre yapıldı. Adaylara ayrıca, son derece ilham verici bir ortamda, Siemens mucitleriyle birlikte gerçek yaşamdaki sorunlar üzerinde üç ay süreyle çalışma imkanı veren “İcat fırsatı” programına katılım olanağı sunuldu.

Sağlığın Geleceği – sonuçlar açıklanıyor (Tamamlandı)

Siemens Healthineers Almanya Teknoloji Merkezi (Chief Technology Office) ve Innovation Think Tank, farklı disiplinlerden öğrencileri, “Sağlığın Geleceği” adlı 3 aylık bir inovasyon kampına katılmaya davet etti. Kampta sunulan fikirler, teknolojik gelişmelerin ve toplumsal değişimlerin günümüz sağlık sistemleri üzerindeki etkilerine odaklandı. Başvuru süresinin sona erdiği program kapsamında 20 finalist Erlangen-Almanya’daki inovasyon kampına katılmaya hak kazandı.

Seçimler, uluslararası yarışma kriterleriyle yapıldı. 31 ülkeden gelen 265 başvuru, disiplinler arası bir jüri tarafından değerlendirildi. Başvuruların niteliğine göre, finalist sayısının 20’ye çıkarılmasına karar verildi.


Sonuçlar, ilk 20 finaliste bizzat duyuruldu. Finalistlerin herhangi bir nedenle İnovasyon Kampı’na katılamayacak olması durumunda, yedek listedeki adaylar davet edilecek.
İnovasyon kampının sonuçlarının jüri tarafından değerlendirilmesinin ardından, finalistlere toplam 15 bin euro ödül dağıtılacak. Nihai sonuçların ölçeklendirilmesine bağlı olarak, program sonunda finalistlere farklı miktarlarda ek ödeme yapılacak. Seyahat, konaklama ve burs maliyetleri Siemens tarafından ödenecek.

İcat Fırsatı Yarışması – İnovasyon kampı (Tamamlandı)

Siemens Healthineers Almanya’daki Innovation Think Tank, medikal teknolojilere ve destekleyici altyapılara odaklanan yeni fikirler/gelişmeler için öğrencilere yönelik uluslararası “İcat Fırsatı” etkinliğini düzenledi. 16 finaliste, son derece ilham verici bir ortamda Siemens mucitleriyle birlikte gerçek yaşamdaki sorunlar üzerinde üç ay süreyle çalışma imkanı veren “İcat Fırsatı” programına katılım olanağı sunuldu. Katılımcıların seyahat, konaklama ve burs maliyetleri Siemens tarafından ödendi.

 

İcat Fırsatı Yarışması’na yapılan başvuruların kalitesi sonucunda, Innovation Think Tank jürisi, başlangıçta 10 olarak planlanan finalist sayısını 16’ya çıkarmaya karar verdi.


Finalistler Kemnath, Erlangen ve Forchheim’daki (Almanya) Siemens tesislerinde Siemens araştırmacıları ve inovasyon uzmanlarının yakın gözetimi altında 3 ay boyunca çok sayıda proje üzerinde çalıştı.

 

İnovasyon kampı süresince oluşan işbirliği atmosferi sonucunda, Innovation Think Tank jürisinin de kararıyla, yarışma için belirlenen ödül 10 bin euro’dan 16 bin euro’ya çıkarıldı. Öğrenciler çok sayıda projede çalıştıkları için, para ödülünün tüm katılımcılar arasında eşit dağıtılması da kararlaştırıldı. Yarışma sonunda Siemens Healthineers’ın o dönemdeki CEO’su Prof. Hermann Requardt ve Siemens Healthineers Bileşenler ve Vakum Teknolojileri CEO’su Rolan Köppel, katılımcılara “Innovation Think Tank Yaz Kampı 2011 Öğrenci İnovasyon Kulübü Ödülü” verdi. Ödül töreni, programın ilk yarısının tamamlanmasıyla, Erlangen-Almanya’da yapıldı. İnovasyon kampı kapsamında projeler üzerindeki çalışmalar sürdüğü ve her projede çok sayıda öğrenci çalıştığı için, sadece projelerin ilk sonuçlarına göre ilk 3 belirlendi.

 

Projelerin ve öğrencilerin nihai değerlendirmeleri, programın sonunda yapıldı. Siemens Healthineers, bağımsız projelere katkı düzeyine ve projelerin uygulama seviyesine göre, katılımcılara ek maddi teşvik ödülü verdi.

Innovation Think Tank Türkiye’de

Gençlere disiplinler arası bir ortamda inovasyon yaratma imkanı sunmayı hedefleyen Innovation Think Tank (ITT) Almanya, Çin ve Hindistan’ın yanı sıra Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Siemens Healthineers çatısı altında inovatif düşünceleri gerçekliğe dönüştüren ITT Ağustos 2014’ten bu yana İstanbul Teknokent’te kapılarını inovatif düşüncelere açıyor.

ITT programına katılan öğrenciler, Siemens Ar-Ge mühendislerinin görev yaptığı bir ortamda, çeşitli proje takımlarında mühendislik, ürün tasarımı, deney, hızlı prototip üretim, test gibi alanlarda çalışabiliyor

 

İnovasyon Yönetimi Sertifika Programı


ITT’nin Türkiye’de gerçekleştirdiği en önemli çalışmalardan biri, Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ile birlikte gerçekleştirilen ve Türkiye’de bir ilk olan İnovasyon Yönetimi Sertifika Programı oldu. Aralık 2015’te biyomedikal mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, grafik tasarım ve ekonomi alanlarında eğitim alan öğrenciler için düzenlenen programda, eğitimler Siemens Healthineers Innovation Think Tank kurucusu ve direktörü Sultan Haider ve Siemens Healthineers Türkiye Görüntüleme Pazarlama Müdürü Mehmet Ayçin tarafından verildi. Eğitim sonunda öğrenciler çok başarılı projelere imza attı. Bu çalışma, Almanya'da gerçekleşen Innovation Research Lab 2016 ödül töreninde de ''En İnovatif ITT (Innovation Think Tank) Ekibi '' ödülünü Siemens Sağlık Türkiye'ye kazandırdı.

 

2015’te büyük başarı kazanan projenin 2016 yılında da daha geniş bir kapsamla tekrarlanmasına karar verildi. Program kapsamındaki eğitimler 14-18 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Eğitimler Siemens Healthineers Innovation Think Tank Kurucusu ve Global Direktörü Sultan Haider ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Acar tarafından verilecek. Kazanan proje, Temmuz ayında Erlangen’de yapılacak Innovation Research Lab Exhibition etkinliğinde sunulacak. İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı sonunda katılımcılar “İnovasyon Yönetimi Sertifikası” alırken, önceki programa da katılmış olanlar ayrıca “İnovasyonda Liderlik Sertifikası” almaya hak kazanacak.


Share this page: